Ottomans
-
Darcy 7500814 Ottoman
(Ottomans)Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout ottoman—made to suit your appreciation for simplicity and love of contemporary style. Tapered feet and an ultra-soft upholstery that holds up to everyday living complete this fashion statement.
$369.95
$629.95
Save $260.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Darcy |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Black |
| Manufacturer Color | Black |
| Material | Fabric |
| Manufacturer Material | 100% polyester |
| Storage | No |
| Additional Information |
• Corner-blocked frame • Firmly cushioned • High-quality foam cushion wrapped in poly fiber • Polyester upholstery • Exposed feet with faux wood finish • Leg height: 3" |
| DIMENSIONS | |
| Width | 31 inch(es) / 78.74 cm |
| Height | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Depth | 25 inch(es) / 63.5 cm |
| Weight | 25.99 lb(s) / 11.79 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 31 inch(es) / 78.74 cm |
| Height | 18 inch(es) / 45.72 cm |
| Depth | 25 inch(es) / 63.5 cm |
| Weight | 27.01 lb(s) / 12.25 kg |
| Volume | 7 cu. ft. / 0.20 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 024052423273 |
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional takes cozy and inviting to a higher level. The + More
-
This sofa embodies timeless mid-century elegance with its linear design, sleek track arms and tapered legs. + More
-
Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this oversized chair takes cozy and inviting to a higher level. + More
-
$2,329.95
Save $970.00
$1,359.95
Cayberry W2721W2 3 pc Entertainment Center with Electric Fireplace
(Entertainment Centers)Level up your gaming experience and make movie nights to remember. This entertainment center with fireplace + More
-
Relaxed living and cozy comfort—that’s what traditional farmhouse design is all about. And what better way to + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout chair—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this rocker recliner—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout loveseat—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves. That’s the beauty of this standout sofa—made to suit your + More
-
Talk about fine lines and great curves—that’s the beauty of this chair and ottoman. Made to suit your + More
